Bílkoviny v našem organismu


Naše tělo je z velké míry tvořeno bílkovinami. Bílkoviny neboli také proteiny, jsou velmi zajímavé molekuly, které jsou schopné plnit úplně rozličné funkce v našem organismu. Jednou z velmi aktuálních funkcí v dnešním čase začínající zimy je funkce imunitní. Protilátky, které se v našem těle tvoří po kontaktu s určitými patogeny jsou právě bílkoviny. Díky protilátkám jsme schopni přečkat v dospělosti mnohé infekce v úplně asymptomatickém stavu, a tedy je na sobě vůbec nemusíme poznat. Díky tomu, že se nám při každém kontaktu s infekcí vytvoří v těle paměťové buňky, které jsou schopné na patogen reagovat velmi rychle, jsem v dospělosti během roku spíše zdraví, než nemocní.

péče o pleť

Kromě toho jsou bílkoviny součástí každé buňky. Dotváří jejich stěnu i třeba transport, který se v buňkách musí odehrávat během jakékoli buněčné akce. Jsou nezbytné také pro dělení buňky, kdy pro to, aby se rozdělila rovnoměrně genetická informace obsažená v jádře, jsou nutné specializované struktury, vytvořené opět na bázi bílkovin. Bílkoviny jsou také obsaženy v mezibuněčné hmotě, která slepuje jednotlivé buňky k sobě a dotváří tak speciální vlastnosti jednotlivých orgánů.

masáž obličeje

Například v kůži se objevuje kolagen https://www.orcacollagen.cz/jak-funguje-kolagen/ nebo kyselina hyaluronová. Kolagen je jednou z bílkovin, které postupně ve stáří ubývají, což sebou nese určité projevy. Obzvláště ženy pak ve vyšším věku sahají po speciálních krémech a navštěvují kosmetické salony, aby se projevů stárnutí na kůži zbavily. Jednou z možností je ale dodávat kolagen v potravě. Musíte si ovšem vybrat dostatečně kvalitní kolagen, který naše tělo bude opětovně schopno použít stejně jako ten v těle přirozeně vytvořený. Na trhu je k dostání široké spektrum těchto výrobku, což zhoršuje orientaci mezi kvalitními a méně kvalitními výrobky. Proto je nutné si každý výrobek pořádně prozkoumat.