Písková filtrace je nezbytnou součástí bazénového příslušenství


Filtrování vody v bazénu od plovoucích nečistot je nezbytné, jinak by se nádrž na koupání proměnila v zapáchající stoku, a nikdo by se v ní již koupat nechtěl. Pokud byste ponechali stojatou vodu delší čas bez povšimnutí a nechali do ní padat prach, kamínky, listí stromů, kousky trav a odlomených větviček, brzy by se tento organický materiál začal ve vodě rozkládat a byl by to spíše „rybníček Brčálník skřítka Rákosníčka“ z oblíbeného dětského večerníčku.

žena v bazénu

Bazénové filtrace se vyrábí ve dvou základních principech, prvním z nich jsou papírové kartuše, které zachytávají nečistoty spíše v menších objemech vody, tedy v malých bazénech nebo vířivkách. Větší podíl bazénových filtrací pak tvoří pískové filtrace chlorito.cz. Uvnitř filtračního bubnu se nachází filtrační křemičitý písek anebo zeolit. Důležité je dbát na přesnou velikost zrn, jen tehdy je filtrační proces účinný, většinou se jedná o zrnitost mezi 0,6 až 1,2 mm, přičemž každé zrníčko písku musí být ostré. Ostré hrany zachytávají nečistoty mnohem lépe, než kdyby byly obroušené, ovšem není to tak věčně, zrnka písku se vlivem proudění vody a omíláním o sebe otírají – tomuto procesu se také říká vodní eroze. Ta se pak bezpečně postará o zbroušení hran zrnek do takové míry, že je nutné písek vyměnit za nový.

květ na hladině

Kam s ním

Onu příslovečnou otázku „kam s ním“, tedy kam se starým pískem, můžete vyplnit docela jednoduše. Jistě, že byste mohli popadnout dvacetikilový pytel s pískem a šup s ním do kontejneru s komunálním odpadem, ale není to tak trochu škoda? Použitý filtrační písek je ideální materiál k provzdušnění trávníku nebo záhonů s květinami či se zeleninou. Můžete s ním také vytvořit základ bosonohého chodníčku, který doplníte většími oblázky, smrkovými či borovými nebo modřínovými šiškami, dřevěnými špalíky a plastovými úlomky a máte na zahradě u bazénu k dispozici perfektní zdroj reflexní automasáže chodidel.