Jaká by měla být tloušťka izolace pod podlahové topení


V domech se stále častěji instaluje namísto klasického topení to podlahové. Pokud jej však chceme, musíme mít na paměti, že topení samotné nestačí. Jsou potřeba i další věci, aby dobře fungovalo, a jednou z nich je i izolace. To mnoho laiků neví, ačkoliv právě tato je pro správnou funkci velmi důležitá. Neuškodí tedy se podívat na to, proč je vlastně nezbytnou součástí tohoto topného systému.

stavba nového domu

V první řadě je to fakt, že samotné trubky jsou skučně velmi horké. Abychom se o tom, přesvědčili, stačí si jen sáhnout na potrubí od klasického topení, když je zapnuté na maximum. A je jasné, co by takovýto rozpálený kov mohl udělat s podlahou, zvláště pokud je dřevěná. Proto je potřeba ji nějakým způsobem odizolovat tak, aby se přímý žár pokud možno zmírnil, avšak zároveň se neztrácelo teplo.

K tomu je důležitým předpokladem správná tloušťka izolace pod podlahové topení. Ta totiž určuje, kolik tepelné energie se vlastně dostane z trubek do místnosti. Nemůže být tedy příliš silná, neboť by se značně snížila efektivita topení. To by znamenalo také zvýšení nákladů na topení, což zvláště v dnešní době není nic, co by kdokoliv z nás chtěl.

byt s podlahovým topením

Na druhou stranu, pokud by byla příliš slabá, byla by podlaha příliš horká, takže by se po ní nedalo chodit. A i kdybychom měli například pantofle, které by tento problém vyřešili, je tu nebezpečí požáru, které nemůžeme pominout. To je samozřejmě nejvyšší u dřevěné podlahy, avšak nelze jej opominout ani u linolea. Musí mít tedy nastavenou maximální teplotu, které může podlaha dosáhnout.

Je tedy jasné, proč je tak důležité mít podlahové topení dobře zaizolované. K tomuto účelu se nejčastěji používá polystyren, neboť je zdaleka nejlevnější a zároveň dostatečně účinný, avšak dnes máme k dispozici i jiné materiály. Nejlepší je tedy poradit se s odborníkem, který nám řekne, která bude nejvhodnější zrovna pro naši stavbu a jaká by měla být její tloušťka. Tak budeme mít jistotu, že nám v zimě bude dostatečně teplo, ale zároveň se nemusíme obávat požáru, což je pro naši bezpečnost velmi důležité.