Vypravte se na jaře do Jeseníků


Jeseníky jsou v mysli některých z nás zafixovány jako nejvyšší pohoří Moravy, kam jezdí vyznavači běžeckého a sjezdového lyžování. Na Pradědu každý rok napadne více, jak metr přírodního sněhu, a tam se ani z důvodu ochrany přírody nepočítá s tvorbou sněhu technického. Zasněžený Praděd je jednou z moravských dominant a budova restaurace s vysílačem na Pradědu bývá vděčným tématem pro fotografie pohlednic. Dokážete si ovšem představit, že byste vycestovali na Praděd na jaře, řekněme na konci května? Tehdy tu mohou být sice ještě zbytky sněhu, zejména v místech trvalého slunečního stínu, ale krajina se tu již ladí do rozpuku a projevuje se to i na okolní vegetaci.

výhled na Jeseníky

Využijete-li ubytování Jeseníky apartmány pod Pradědem, v Malé Morávce, máte to na Praděd vzdušnou čarou pouhých deset kilometrů. Mohli byste toho využít k celodennímu výletu, který by se mohl zalíbit i dětem. Svůj vůz zaparkujete v Karlově Studánce, ochutnáte zde veřejně přístupný sirný pramen, projdete se podél lázeňského Slezského domu, kde se natáčel film „S tebou mě baví svět“, a vypravíte se vzhůru podél Bílé Opavy říčním kaňonem plným oblázků, kotlů, jízků, prohlubní, vodopádů a zátočin.

vysílač s rozhlednou Praděd

Stezka podél Bílé Opavy končí u chaty Barborka, anebo pod Ovčárnou, odkud pokračujete směrem na severozápad po asfaltové přehledné silnici až na vrchol nejvyšší hory Hrubého Jeseníku. Praděd je o pouhých 111 metrů nižší vrchol, než Sněžka, a tak můžete mít pocit, že odtud přehlédnete celou Moravu, Slezsko a většinu Čech.

Na Praděd se ale vypravujte pouze za slunečného počasí, abyste si vychutnali tamní atmosféru lépe, a měli také před sebou krásný panoramatický kruhový výhled z ochozu na rozhledně, umístěného jen o 38 metrů níže, než je nejvyšší vrchol Sněžky. Za příznivé dohlednosti odtud spatříte i Krkonoše se Sněžkou, Moravskoslezské Beskydy a dokonce na Slovensku pohoří Malé Fatry a Vysokých Tater.